Artvin Çoruh Üniversitesi Öğrenci Klüb
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ales Hakkında Bilgiler (!!!!!!!!ÖNEMLİ!!!!!!!)

Ales Hakkında Bilgiler (!!!!!!!!ÖNEMLİ!!!!!!!) Empty Ales Hakkında Bilgiler (!!!!!!!!ÖNEMLİ!!!!!!!)

Mesaj tarafından 001hacker C.tesi Kas. 22, 2008 1:21 pm

ALES'E KİMLER GİREBİLİR?

Dört yıllık herhangi bir lisans programından mezun olan herkes bu sınava girme hakkına sahiptir. ALES, Kasım ve Mayıs aylarından olmak üzere yılda iki defa yapılır. Bu sınavda baraj 55 puandır. Kasım ayında sınava giren bir aday Mayıs dönemi ve onu takip eden diğer dönemlerde de sınava gerebilir. Bu konuda bir sınırlama yoktur. Sınavdan alınan puanın geçerlilik süresi iki yıldır. Sözel yetenek ve sayısal yetenek olmak üzere iki bölümden oluşur. Hangi puan türü hedefleniyorsa o alana ağırlık vermek gerekir. Sözel bölüm; sözcükte anlam, cümlede anlam, cümle sıralama, paragraf ve akıl yürütme sorularından oluşur. Sayısal bölüm ise; sayılar, şekil bilgisi ve geometri sorularından oluşmaktadır.

ALES HANGİ KAPILARI AÇAR?

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ÖSYM tarafından yapılacak sınavda 100 üzerinden en az 70 puan almak gerektiği hükmü getirilmiştir

Akademik kariyere başlamanın yani bir yüksek lisans programına yerleşmenin ilk basamağı ALES’ten en az 55 puan almaktır. Yüksek lisans, tezli yüksek lisans ve tezsiz yüksek lisans olmak üzere ikiye ayrılır. Fen ve Edebiyat Fakültelerinden mezun olan öğrencilerin formasyon eğitimi alıp eğitim fakültesi mezunlarıyla aynı haklara sahip olabilmeleri için tezsiz yüksek lisans programını tamamlamaları gerekmektedir. Tezli yüksek lisans programına yerleşen adaylar bu programı bitirdikten sonra doktora eğitimine başvurabilirler. Doktora eğitimi için her enstitünün puan barajı farklıdır. Bazıları ALES’ten 50 puan alma şartı koşarken bazıları 55 puan alma şartı koşmaktadır. Bir yüksek lisans programını tamamlamış olanlar yalnızca doktora programına başvurma avantajı elde etmiş olmazlar. Bunun yanında bir devlet kurumunda görev aldıklarında yüksek lisans programını tamamladıkları için, yüksek lisans programını tamamlamamış bir memurdan daha yüksek derecede işe başlarlar. Ayrıca bazı A grubu memur alımında yüksek lisans şartı bulunmaktadır. Yalnızca devlet kadrosunda değil, özel sektörde çalışmayı düşünen bir aday için de lisans programını tamamlamış olmak büyük avantajlar sağlamaktadır. Çoğu zaman yüksek lisans programını tamamlamış olmak tercih sebebi olmaktadır.

MEZUN OLUNAN LİSANS PROGRAMINDAN FARKLI BİR ALANDA YÜKSEK LİSANS PROGRAMINA BAŞVURU YAPILABİLİR Mİ?

Diyelim ki lisans programınızı bilgisayar mühendisliğinden tamamladınız, yüksek lisans programına felsefe ya da edebiyat alanında başvurabilirsiniz. Bu konuda başvurulacak alanlar arasında hiçbir sınırlama yoktur. Alan dışından yüksek lisans yapabilirsiniz. Ancak alan dışından kabul aldığınız için uyum derslerini almak zorundasınız.

Alan dışından yüksek lisans yaptığınız zaman bazı farklılıklar olmaktadır. Örneğin, edebiyat bölümünden mezun olan bir öğrenci, tarih bölümünden yüksek lisans yapıp devlet kadrosunda edebiyat öğretmeni olarak görev alırsa bu kişinin derecesinde bir farklılık olmaz. Kendi alanından yani edebiyattan yüksek lisans yaparsa yüksek lisans yapmamış bir meslektaşından farklı derecede göreve başlar.

ALES’TE ÖLÇÜLMEK İSTENEN NEDİR?

ALES soruları; mantığa ve yorum gücüne dayanan, analitik düşünmeyi gerektiren nitelikte sorulardır. Bu sınavda ölçülmek istenen, alan bilgisi değildir. Hızlı düşünme ve zamanı çok iyi kullanma bu sınavda son derece önemlidir. Sözel bölümde hızlı okuma ve okuduğunu anlama önemlidir. Sayısal bölümdeki sorular da tıpkı sözel bölüm soruları gibi derin bir bilgi gerektiren nitelikte değildir. İşlemleri hızlı yapma, grafikleri doğru ve hızlı yorumlama bu bölümde çok önemlidir.

KİMLER ALES’TEN YÜKSEK PUAN ALAMAZ?

“Eğitim, kafayı geliştirmek demektir, belleği doldurmak değil.” diyor. Mark Twain. Bu söz, adeta ALES’in mantalitesini ortaya koymak için söylenmiştir. Yukarıda belirttiğimiz gibi bu sınavda ölçülmek istenen bilgi değil, hız ve pratikliktir. ALES’teki en önemli problem hızdır. Sorular uzun, zaman azdır. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz:

Herhangi bir lisans programını tamamlamış bir aday ALES sorularının tamamını zaman sınırlaması olmazsa doğru çözebilir. Ama önemli olan bize tanınan süre içinde soruları doğru çözebilmektir.

Şu hataları yapan adaylar yüksek bir puan alamaz:

- Bir soruya takılıp kalanlar

- Hızlı çözeyim derken soruyu eksik ya da yanlış anlayarak “hızlı yanlış” çözenler

- Paragraf sorularını ikinci bir okuma gerektirecek şekilde okuyup, sonraki sorulara ayıracak zamanı kalmayanlar

- Yeterince motive olamayanlar

- Okuma alışkanlığı olmayanlar

- Sınavdan bir önceki gece heyecandan uyuyamayanlar

ALES’E NASIL HAZIRLANALIM?

Bu sınava girmeden önce, sınavda çıkacak olan sorulara benzer çok sayıda soru çözmek gerekir.
“Başarının sırrı, ısrarla istemektir.”
(Benjamin Disraeli)

ALES SORU ANALİZİ VE SORU ÇÖZME TEKNİKLERİ

Son yıllardaki çıkan soruları incelediğimizde soruların konulara göre dağılımı şu şekildedir:

- Sözcükte ve söz öbeklerinde anlam : 6 - 10

- Cümlede Anlam : 12 - 15

- Paragrafta Yapı : 7 – 10

- Paragrafta Anlam ve Anlatım : 25 – 32

- Mantıksal Akıl Yürütme : 14 - 17

ALES’te çıkan sorular yukarıdaki başlıklardan ibarettir. Görüldüğü gibi bu sınavda dilbilgisi sorularına yer verilmemektedir. Geçen sayımızda genel hatlarıyla ALES’i incelemiştik. Bu sayımızdan itibaren ALES sorularını ayrı ayrı inceleyeceğiz. İlk olarak sözcükte ve söz öbeklerinde anlam konusunu ele alacağız

ALES’LE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı nedir?

Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), ülkemizde lisansüstü eğitime giriş, yurtdışında lisansüstü eğitime gönderileceklerin seçimi, Araştırma Görevlilerinin seçimi ve buna benzer amaçlar için kullanılan bir sınavdır. Sınavdan elde edilen puanlar, ilgili kurumların yapacakları düzenlemeler çerçevesinde bu amaçlarla kullanılmaktadır.

Başvuru ne zaman başlayıp ne zaman bitecek?
ALES için başvurular her yıl, mart ve ekim aylarında yapılmaktadır. Başvuru tarihleri basın yoluyla ilgililere duyurulmaktadır.

Başvurma Belgelerini nereden alabilirim?

ALES'e katılmak isteyen adaylardan bir lisans programından mezun olabilecek durumda olanlar bu belgeleri kendi üniversitelerinden, mezun durumda olanlar ise istedikleri üniversite rektörlüklerinden alabilirler.

Sınav için ne kadar ücret yatırmam gerekiyor?

Başvurma ve sınav ücreti her dönem için yeniden belirlenmekte ve bu miktar ilgili dönemin Kılavuzunda belirtilmektedir.

Başvurma Belgelerimi nereye teslim edeceğim?

Mezun olabilecek durumda olan adaylar belgelerini kendi üniversitelerine; mezun durumda bulunanlar ise istedikleri bir üniversiteye onaylatarak teslim edeceklerdir. Açıköğretim programları öğrencileri bu onayı bağlı bulundukları bürolara da yaptırabileceklerdir.

Sınav ne zaman ve nerede yapılacak?

Sınav her yılın mayıs ve aralık aylarında olmak üzere iki kez, üniversite rektörlüklerinin bulunduğu iller ile Lefkoşa'da yapılmaktadır.

U Sınava kaç kişi giriyor?

Sınava giren aday sayısı her dönem değişebilmektedir. Her dönem için sınava yaklaşık başvuran aday sayısı 100 000 dolayındadır.

Sınavda ne gibi sorular sorulacak / hangi konulardan sorulacak?

Sınavda adaylara, sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulanacaktır. Sınavın kapsamı ile ilgili bilgi için " 5 Sınava Hazırlanma" bölümüne ve bu sınavın kapsamını tanıtmak amacıyla ÖSYM tarafından yayımlanmış olan kitapçığa bakılabilir.

Sınava Giriş ve Kimlik Belgem gelmedi. Ne yapmam gerekir?

Sınava başvuran adaylardan Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi ellerine geçmeyenler bu belgelerini yeniden çıkartmak için Kılavuzda yapılan açıklamalara uygun olarak ÖSYM'ye başvurabilirler.

Yeni belge çıkartmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Yeni belge çıkartmak isteyen adaylar, Kılavuzda yapılan açıklamalara uygun olarak bir dilekçe hazırlayıp bu dilekçeye Kılavuzda belirtilen ücreti ödediklerini gösteren dekontu da ekleyerek ÖSYM'ye başvurabilirler.

Sınav sonucumu öğrenebilir miyim?

Sınav sonuçları, adayların adreslerine postalanmakta ve ÖSYM’nin Internet sayfasında açıklanmaktadır.

Sınav sonucunda beklediğimden az puan aldım. Sonuçların tekrar incelenmesi için ne yapmam gerekir?

Sınav sonuçlarının yeniden incelenmesini isteyen adaylar, Sınav Sonuç Belgelerinin gönderildiği tarihten itibaren 30 gün içinde, Kılavuzda yapılan açıklamalara uygun bir dilekçe hazırlayıp gerekli ücretin yatırıldığını gösteren dekontu da ekleyerek ÖSYM'ye başvurabilirler.

Yatırdığım sınav ücretinin iadesini istiyorum. Ne yapmam gerekir?

Kılavuzda da belirtildiği gibi ücret iadesi yapılamamaktadır. Adaylardan alınan başvurma belgeleri ile başvuru ve sınav ücretleri gelecek dönemlere devredilemez.

Yabancı uyruklu adaylar da ALES'e girebilir mi? Ayrı bir sınav mı var? Yabancı uyruklular için de sınav Türkçe mi?

Yabancı uyruklu adaylar da ALES'e girebilirler. ALES sınavı Türkçe olarak uygulanır.

Başarılı olmak için kaç puan almam gerek?

Adayların ALES'ten, başvurduğu lisansüstü programın puan türünde en az 55 puan almaları gerekmektedir. Yükseköğretim kurumları lisansüstü programlarına öğrenci seçiminde ALES puanının % 50 'den az olmamak koşuluyla, ne kadar ağırlıkla değerlendirmeye alınacağını adaylara duyuracaklardır.

ALES sonuçları ne kadar süre ile geçerli?

Sınav tarihinden itibaren iki yıl süre ile geçerli olacaktır.

Akademik ortalamamı öğrenemedim, puanımı etkiler mi?

İlgili kılavuzda puanlama ile ilgili açıklamadan da görüleceği gibi akademik not ortalaması ALES puan hesaplanmasında kullanılmamaktadır.

Sınava giriş yerimi değiştirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Adayların atandıkları sınav merkezleri değiştirilemez, bu nedenle tercih edilen sınav merkezinin doğru kodlanıp kodlanmadığı kontrol edilmelidir.

Adresim değişti, kimlik bilgilerimde yanlışlık var vb.

Kılavuzdaki dilekçe örneklerini doldurup, durumunu ispatlar belgeyi (nüfus cüzdanı fotokopisi gibi) ekleyerek ÖSYM Merkezine gönderilmesi yeterli olacaktır. Gönderilen dilekçelerin ÖSYM Merkezine geliş tarihleri her zaman gözönünde bulundurulmalıdır.
001hacker
001hacker
Administatör

- Similar topics